Etkili bir konuşma kadar etkili ve kaliteli bir sunum da toplantıların başarılı sonuçlanmasında önemli donanımlardır. Müşteri memnuniyeti, konferans, toplantı gibi firmaların, okulların ya da çeşitli iş yerlerinin kullandığı görüntü sistemleri teknoloji ile ilgi çekmeye devam etmektedir. Projeksiyon sistemleri ile kaliteli ve net bir görünüm aktaran teknoloji toplantı salonları görüntü sistemleri olarak kendine ait kategori oluşturmaktadır.

Görüntü Sistemi Nedir

Görüntü sistemi nedir dediğimizde iletişim araçları içerisinde televizyon, projeksiyon, sinema gibi görsellik sunan teknoloji donanımdır. Görüntü sistemleri sayesinde anlatılmak istenen sözel ve işitsel olmak dışında görsel olarak da sağlanmaktadır. Görüntü sistemleri istenilen boyutlara göre ve alan standartlarına göre çoğaltılabilir ve ayarlanabilmektedir. Otomasyon sistemlerinin geliştirilmesi ile görüntü sistemi kullanım kolaylığı da bireylere sunulmaktadır. Toplantı salonları görüntü sistemleri salon girişinde panel ekran ve salon içerisinde büyük geniş ekran olarak farklı yerlere uyarlanabilmektedir. Otomasyon sistemi sayesinde tek bir tuş ile toplantı yönetimi sağlanarak verimli ve konforlu bir çalışma ortamı oluşturulmaktadır.

Sunum Görüntü Sistemi

Görüntü sistemleri iç mekân ve dış mekân sistemler olarak çeşitlilik göstermektedir.

Dış mekân görüntü sistemleri

-Toplantı salonları

-Sinema salonları

İç mekân görüntü sistemleri

-Toplantı Salonları

-Spor Kompleksleri

-İş Merkezleri

Görüntü sistemleri kolay kurulum istenilen yere göre yapılmaktadır. Toplantı salonları görüntü sistemleri toplantıda anlatılacak konu ile ışıklandırma seslendirme ve net görüntü sağlamak için önemli bir ayrıntıdır. Görüntü sistemlerinde kullanılan mekanizma kolay geçişler, sunum programları, yansıtma görünümü gibi birçok çeşitliliğin kullanılmasını desteklemektedir. Görüntü sistemlerinde projeksiyon yansıtma da sıkça kullanılan donanım koludur. Projeksiyon yansıtma genelde otellerin, eğitim kurumlarının ya da büyük firmaların toplantı salonlarında kullanılan sunum tekniğidir. VIP toplantı salonlarında kullanılan diğer görüntüleme sistemleri ise sunum sahnesinde bulunan görüntüleme ekranı dışında koltuklara özel olarak döşenmiş tablet led ekranlardır. Bu şekilde hem ana ekran da hem de kişisel ekranda aynı zamanda görüntü sağlanmaktadır. Bu sistem her toplantı salonunda olmamakla birlikte VIP salonunda hizmete konulmaktadır. Otel ya da eğitim kurumlarının toplantı salonlarının girişlerinde mini led görüntüleme sistemi sayesinde toplantı sunum planı ve koltuk oturma düzeni görüntülenebilmektedir.

Görüntü Sistemi Boyutu ve Maliyetleri

Toplantı ya da konferans salonları için görüntü sistemleri değişim göstermektedir. Bunlar salon hacimlerine göre ve isteğe bağlı standarta göre olmaktadır. Görüntü sistemlerinde net ve doğal görüntü elde etmek için teknolojinin son ara yüzlerine sahip sistemler tercih edilebilmektedir. Günden güne gelişen teknoloji ile görüntüleme sistemleri, ses sistemleri, kamera sistemleri gibi küçük ve özele parçalarda da güncellemeler yapılmaktadır.  Görüntüleme sistemleri uzaktan kumanda yardımı ile kontrol edilebilir özelliğe sahiptir. Bunun dışında monitör uzantıları üzerinden manuel olarak da kullanımı mümkündür. Son teknoloji sayesinde profesyonel ve konforlu kullanım sağlayan otomasyon programları uzaktan, dışarıdan ya da başka bir yerden de akıllı cihazlar sayesinde kullanım sağlamaktadır. Akıllı cihazlara kurulan programlar ile kalabalık ve büyük toplantılarda görüntü sistemine tek bir dokunuş ile yönetim sağlamak mümkündür. Küçük kodlamalar ve emirler ile kurabileceğiniz otomasyon sistemi, görüntü kalitesinin yanı sıra kolay slayt geçişleri, durdurma, devam etme, açma ve kapatma gibi yönetimsel hareketlerin yapılmasını kolaylaştırmaktadır. Görüntü sistemlerinin fiyatları tercih edilen ürün hacmine, işlevine ve kalitesine göre değişkenlik göstermektedir. Kaliteli ve iddialı bir firma ile çalışmak tercih edilecek ürünün kalitesini ve ekipmanın profesyonelliğini de yansıtmaktadır. Yüksek kitlelere hitap edilecek bir toplantı salonunda kaliteli ve profesyonel ürünler kullanmak işin verimini arttırmaktadır. Müşteri memnuniyetine ve ürün kalitesine önem veren firma tercih edilmesi her iki taraf için memnuniyet sağlamaktadır.