Takip etme, takip edilme gibi iş ve işlemler yüzyıllardır vardı. Her insanın karakteri aynı olmadığı gibi yaptıkları ve yapacakları şeyler de aynı olmamaktadır. Genel olarak bakıldığında Türkiye’de teknoloji videowall sistemleri belirli mekanların, akan trafiğin, korunması gereken kişi ve makamların takip edilmesi için kullanılmaktadır. Bu kullanımın yanı sıra mağazalarda daha büyük ve etkileyici görünüme sahip reklamların afişe edilmesi için de yeterince sahalarda kendini göstermektedir. Videowall sistemi www.avelkon.com/videowall-hizmetleri/ denilen şey ülkemiz içerisinde de bu şekilde kullanılıyor. Tabi ki bunun belirli nedenleri var türkçemizin yetersiz kalması, yada türkçe kullanıldığında anlamın etkileyici olmaması gibi. Dilerseniz gelin videowall denilen sistemlerin bir alt başlıkta önce tanımını yapalım daha sonra kullanım alanları ve avantajlarından bahsedelim.

Videowall Sistemi Nedir?

İsminden ortaya bir çağrışım çıkaramıyorsanız gözlerinizde şu şekilde getirmenize izin verebilirsiniz. “İşlek bir caddede geziyorsunuz ve bir mağaza camında kare kare 9 adet monitörün yan yana durduğunu fakat genel bir bakışla baktığınızda monitörlerdeki modelin tek bir bütün olarak göründüğünü hayal edin.” Bu görüntüyü kesinlikle hatırlayacaksınız. Özetle tanımlamamız gerekirse videowall sistemleri yan yana birleştirilmiş ekranlardan tek yada parçalı görüntünün akmasına verilen isimdir.

Tek bir ekranı büyütmek yerine küçük küçük ekranların birleşimine videowall denmektedir.

Kullanım alanları

Yukarıda yapılan açıklamalardan bu ve bunun gibi benzeri sistemlerin nasıl bir yapıda olduğunu anladığınızı düşünüyoruz. Dilerseniz gelin videowall sistemleri hangi alanlarda faaliyet gösteriyor konulu açıklamamızı maddeler halinde sıralayalım.

 • Zincir mağazalar,
 • Restoranlar
 • Alışveriş merkezleri,
 • Havaalanları,
 • Stadyumlar,
 • Terminaller
 • İzleme ve kontrol odaları,
 • Komuta merkezleri,
 • Büyük alanlardaki reklam ve bilgilendirme alanları,
 • TV stüdyoları,
 • Bankalar,
 • Otel,
 • Hastane
 • Karşılama alanları vb.

Videowall Sistemlerinin Avantajları

Bu başlık altında reklam ve reklam çalışmalarına getirdiği avantajdan ziyade kontrol odaları izleme ve takip kategorisine kattığı avantajlardan bahsetmek istiyoruz. Genel olarak bakıldığında güvenlik ekiplerinde sahada ve odada olanlar olarak ikiye ayrılmaktadırlar. İnsan gözünün o an göremediği yada her yerde olamadığı vakitlerde kontrol odalarına kurulmuş videowall kiralama sistemleri sayesinde kontrol işlemleri yapabilirsiniz. Bir güvenlik aynı anda on beş farklı yerde bulunamaz iken bir güvenlik aynı anda bu sistemler sayesinde on onbeş monitörü takip edebilir. Lafı daha fazla uzatmadan dilerseniz gelin bu sistemin avantajlarını maddeleyerek detaylandıralım.

 1. Güvenlik teknikerleri için üst düzey görüntüleme,
 2. Kaçan kaçmaya çalışan kişiye veya grupları an be an takip edebilme,
 3. Oluşacak karışıklık olaylarını önceden görüp erken müdahale edebilme,
 4. Üst düzey profesyonellik,
 5. Daha az iş gücü ve teknik donanım kullanımı,
 6. Kolay izleme, takip ve kontrol işlemleri vs.

Neden Videowall Sistemi Kullanmalısınız?

Korunması yada izlenmesi gereken alan veya mekan sahibiyseniz, tehlikeli madde ve riskli bir alanda hizmet veriyorsanız, çok fazla güvenlik personeli alarak onları kontrol etme zorluğu yaşamak istemiyorsanız bu tür sistemleri kullanmalısınız. Genel olarak bakıldığında bu sistemler üst düzey teknoloji olarak tanımlansa da uygulama maliyetleri aklınıza gelen uçuk rakamlarda değil. Eski nesil güvenlik tekniklerinin bir kenara atılmasının ve kendini kanıtlamış videowall sistemleri sayesinde işinize yeni bir sayfa açmanın zamanı sizce de gelmedi mi? Daha kolay raporlama, izleme ve takip etme seçeneğiniz varken neden iş veya işletmenizi riske atasınız?