Son yıllarda özellikle haber bültenlerinde karşımıza çıkan bu muazzam teknoloji ile birlikte, bölünmüş ekran avantajları Video Wall ve LED Wall sistemleri daha büyük bir görüntünün hedefine ulaşması için iyi bir teknolojiyi göstermektedir. Alışveriş merkezleri içerisinde stüdyolarda, hastanelerde ve otellerde gerçekten popüler bir tercih ve kullanım unsurları size kolaylık sağlamaktadır. Aynı zamanda olağanüstü acil durumlarda, afet ve koordinasyon merkezleri gibi hassasiyeti ön planda tutan noktalarda bu yöntemler ve sistemler kullanılmaktadır.

Gerçekten çok gelişmiş ve modern bir yöntem olmakla beraber, bu konuda yapılan yatırımların kesinlikle boşa gitmediğini söylemek gerekmektedir. Ekran boyutlarının daha farklı ölçeklerde sonuç oluşturması mümkün olmakla birlikte, 7/24 veya 7/16 gibi zaman aralıklarında verimli ve performansı artıran bir sistem karşımıza çıkmış durumdadır. Hem iç mekânlar hem de dış mekânlar için muazzam bir tercih karşımıza çıktığı gibi, özellikle Video Wall ve LED Wall sistemleri ile birlikte pek çok konuda hem yönetim kolaylığı, hem de planlı bir gelişim noktasında atılan avantajlı adımlar burada en iyi sonucu vermektedir.

Afet ve Koordinasyon Merkezleri, Alışveriş merkezleri, Hoteller, Hastaneler gibi birçok ticari alanda kullanılan Video Wall sistemleri, temel olarak aynı anda birden fazla görüntüyü izleyebilmek ya da daha büyük ekran boyutlarına ulaşabilmek için birden fazla ekranın farklı kombinasyonlarla bir araya gelmesiyle oluşturulan çoklu ekranlar sistemidir.

Video Wall sistemler genellikle kullanım amaçlarına göre temel olarak ekran boyutu , parlaklık, günlük kullanım saati ve bezel kalınlık kriterlerine göre sıralanır. 7/24 ya da 7/16 gibi kullanım saati opsiyonlarıdır. Genel olarak 46,49 ve 55” olarak 2×2 , 3×3 ve 4×4 gibi kombinasyonlar tercih edilmektedir. Video Wall’lar genellikle iç mekânlarda tercih edilir. Dış Mekânlarda Led Walllar tercih edilir. Video Wall a alternatif olarak Arka projeksiyon teknolojisini kullanan Video küp gibi çözümlerde vardır. Bunlar Video Walllara göre daha yüksek bütçe ve kurulum altyapısı olarak daha geniş alana ihtiyaç duyarlar.
Fakat izleyicinin sürekli ekrana baktığı Afet koordinasyon, Mobese, Hotel ve Hastane kamera izleme gibi alanlarda Video Wall gibi direk ışık kaynağı olarak değil de projeksiyondan perdeye yansıyan indirect ışık olarak geldiği için göz sağlığı açısından ve verimlilik olarak çok daha uygundur.

Video Wall sistemlerinde dünyanın en iyi ve prestijli üretici markaları olan Eyevis, Samsung, olarak çözümler sunan Avelkon Teknoloji ; kendi ürettiği projelerde
Danışmanlık, şartname ve proje çizimi ürün tedarik, kurulum , montaj ,programlama ve yazılım, bakım anlaşmaları ve servis hizmeti ile anahtar teslim hizmet sumaktadır.

Video Wall kullanım alanı olarak birçok amaç ile projelendirilebilmektedir. Bunlar genel olarak ;
• Standart Video Wall
• Art Wall – Asimetrik ve boyutları değişken şekilde ekranların bir amaca yönelik kompozisyon oluşturması hedeflenmiştir.
• Menu Board – Alışveriş merkezi kafe ve restoran gibi yerlerdeki Gıda satışını hızlandıran Satıştaki menüleri göstermek amacıyla kullanılmaktadır.
• Scada Video Wall – Görüntüleme ve izleme merkezlerinde kullanılan özellikle 7//24 kullanıma uygun parlaklığı düşük kontrastı yüksek ekranlarla oluşturulmaktadır.

• DLP Cube Video Wall – Yine aynı Scada sistemlerinin mantığıyla izleme merkezlerinde gözleri yormayan bir indirect ışık yöntemi kullanan projeksiyon ekranlardır.

• LED Video Wall – Indoor ve Outdoor kullanım için tercih edilen izleme mesafesi üzerindeki piksel aralığına göre değişen, P10,P6,P4 gibi opsiyonları bulunarak bunlar minimum 10,6 ve 4 metre gibi mesafelerden izlenebilir. Stadyum, AVM ve Bina cephelerinde reklam ve gösterim amaçlı kullanılır. Uzun süre izlemeye uygun değildir.

Video Wall Otomasyon Sistemi

Video Wall otomasyon sistemi ile ekran üzerinde tek bir görüntü ya da tüm ya da seçili ekranlarda ayrı ayrı görüntüler açma ya da Picture in Picture denilen resim veya video içinde resim açma özellikleri kullanılabilmektedir.

Video Wall Sisteminin Kullanım Alanları

Video Wall Sistemleri limitsiz kullanım alanına hizmet vermektedir. Ekranları sınırsız bir kullanım alanına hizmet etmektedir. Bunların en önemli olanları şu şekilde;
• Konferans Salonu, Toplantı Salonu gibi alanlarda,
• Alışveriş Merkezleri , Restoran ve Kafeler,
• Hotel, Hastane ,Banka , Bankalar ve Satış Ofisleri
• Üniversite ve Kolejler
• TV stüdyoları , İzleme, kontrol ve komuta merkezleri,
• Havaalanı, terminal ve metro istasyonu gibi insan ziyaretçi trafiği yüksek ortak alanlarda

Video Wall Sistemleri

Öncelikli olarak ölçü ebat ve detaylar konusunda gelişmiş teknolojinin sonuçları ve avantajları dikkat çekmektedir. Özellikle iç ve dış mekânlar için hazırlanmış Video Wall ve LED Wall sistemleri düşünüldüğü zaman, bunun boyutlarına ve fonksiyonel yapısına göre sınıflandırılması gerçekten çok önemlidir. İç mekândaki muazzam bir tercih olan Video Wall sistemleri ile beraber, gerek tek boyutlu gerisi de çok boyutlu ekran modelleri ile birlikte farklı bir görüntü kabiliyetin ortaya koymak mümkün olmaktadır.

Ekran büyüklüğü ve görüntü kabiliyetini geliştirici bir yöntemle birlikte, muazzam görüntü kabiliyeti üst düzey teknolojinin sonuçlarını en iyi şekilde gözler önüne getirmiş durumda olacaktır. Koordinasyon, uygulama ve yönetim gibi konulardaki çalışmalar için, bu tip sistemlerin aydınlatıcı bilgi içerdiği ve insanları doğru bir şekilde yönlendirdiği görülmektedir. İç mekânlar için gerçekten kusursuz ve favori tercih, aynı zamanda bu teknolojinin herkes tarafından verimli bir şekilde kullanılmasına katkı sağlamaktadır.

LED Wall Sistemleri

Doğru planlama ve zamanında yapılan yatırımlarla birlikte, insanların gelişmiş teknolojilere bakışı ve beklentisi her zaman daha farklı olmaktadır. Tam da sizin bakış açınıza uygun önemli yatırımlarla birlikte, gerçekten dış mekânlarda kullanılacak olağanüstü devasa sistem avantajlarını burada görmek mümkün olmaktadır. mobese sistemleri, otel veya hastane gibi kamera izlemesi gerekli olan noktalarda, bu Video Wall ve LED Wall sistemleri yatırımının çok iyi sonuç verdiği görülmektedir.

Detaylı incelemeler sonucunda özellikle otomasyon sistemi avantajları ile birlikte bu sistemin insanlar için çok önemli yeni iş imkânlarını daha yakından görmek mümkün olmaktadır. Kapalı ve açık mekânların yüksek performanslı noktalarında, çok sayıda kalabalık insana yol gösterecek ve yardımcı olacak sistem burada karşınızda. Görüntü kabiliyeti, üst düzey yetenek performansı ve teknoloji bakımından avantajları ile birlikte, bu sistemleri mutlaka gözden geçirmek gerekmektedir.

Diğer hizmetlerimizi incelediniz mi?

Tüm Hizmetlerimiz