HI- FI Sistemler nedir ?

Bilindiği gibi müzik ruhun gıdasıdır ve günlük yaşamdaki stres ve iş yoğunluğundan çoğu zaman bir kulaklık ile sıyrılabilir yada akşam eve geldiğimizde odamıza çekilip kaliteli keyifli bir müzik dinleyerek kendimizi terapiye alarak yenileyebiliriz.

HiFi literatürde ses üretmede yüksek derecede doğruluk (sadakat) manasına gelen “yüksek sadakat” ın kısaltılmış bir versiyonudur. Bas, Mid ve Tiz driverların ayrı katmanlardan ve crossoverlardan sürüldüğü, Tipik olarak 8–15 ″ çapında büyük woofer’lar kullanıldığı Analog gerçek ses değerine en yakın seviyede ses üretebilen sistemlerdir.
Amaç gözlerinizi kapattığınızda çalan orkestranın , bir eser icra eden solistin sesini sanki yanı başınızda çalıyor veya söylüyor gibi hissettirebilmesidir.

Amaç gerçek analog sesin en az kayıpla Hi- Fi Player, Amfi ve Hoparlör ya da Kulaklık aracılığıyla dinleyebilmeyi sağlar.

Hİ- Fİ Sistemler nerelerde kullanılır ?

 • Villa ve Rezidans
 • Malikane ve Konut
 • Ev Sinema uygulamaları
 • Yat, Mega Yat ve Super Yatlar

Gibi alanlarda kullanılmaktadır.

Hİ- Fİ Sistemler alınırken nelere dikkat edilmelidir?

Hifi Sistemler alınırken dikkat edilmesi gerekenler aşağıdaki gibi sıralanmıştır.

 • Uygulama yapılacak odanın akustik olarak ölçümünün önceden yapılması ve buna göre kullanılacak akustik panelleri difüzörler, Cam yünü, Taş yünü ya da ahşap akustik paneller uygun şekilde tasarlanmalıdır.
 • Uygulama yapılacak odanın metrekaresi tavan yüksekliği oda içinde bulunan eşyaların konumu ve dinleyicinin konumuna göre tasarım yapılmalıdır.
 • Kullanılacak ürünlerin doğru teknik özelliklere sahip olması, Hoparlör sayısı veHoparlör konumu, Hoparlör boyutu, Hoparlör watt ve SPL değerlerine dikkat edilmelidir.
 • Dinlenecek müzik içerikleri (klasik müzik, Clup, Rock, Pop) belirlenmeli ve seçilecek amfi ve hoparlörler bu müzik çeşitlerine uygun frekanslarda seçilmelidir.
 • 2 Yollu kule hoparlörler kullanılacaksa sistemde en az 1 adet subwoofer olması elzemdir. İnsan kulağı 20Hz ile 20kHz aralığında sesleri algılayabilir. Bu sebeple Subwoofer olmayan bir sistemde belli frekeanslar eksik yada bozuk olarak algılanacak müzik keyfinizi olumsuz yönde etkileyecektir.3 yollu hoparlörler kullanılıyorsa Subwoofer olmak zorunda değildir.
 • Mid ve Tiz frekansların yönleri önemli olduğu için dinleyiciye çoğunlukla önden ve kulak hizası yüksekliğinden gelmelidir. Subwoofer frekansları yönsüz olduğu için odanın herhangi bir yerinde kullanılmasında sakınca yoktur.
 • Hifi Sistemlerde kullanılacak markaların Türkiyede yetkili tedarikçilerinin olması, teknik servis ve bakım ile ilgili ihtiyaçlarınızın karşılanabilmesi yönünden çok önemlidir.Aksi takdirde almış olduğunuz ürünün arıza durumlarında karşınızda bir muhatap bulmanız zorlaşacaktır.
 • Hifi Sistemleride altyapıda çekilecek kabloların mümkün olduğunca kısa mesafede ve Hifi Hoparlör için özel üretilmiş Altın Uçlu ve çap ölçüleri geniş olan kablolardan seçilmesi önemlidir.
 • Oda iç mimari tasarımına göre Hifi hoparlörler Tavan sıva altı, Duvar sıva altı ve sıva üstü, Kule ve Bookshelf gibi türlerde seçilebilmektedir.
 • Kullanılacak ürünlerin Indoor yada Outdoor olmalarına dikkat edilmelidir.

Hİ- Fİ Ses Sistemleri Fiyatları Nelerdir ?

Projenin ihtiyaçlarına göre kullanılacak ürünlerin teknik özellikleri adetleri ve kapasiteleri değişiklik göstermektedir. Buna bağlı olarak ürünlerin bütçeleri de farklı olabilmektedir.

Genellikle ortalama bir Stereo Hifi Sistem (2 kule 1 subwoofer) fiyatı amfi player ve altyapı kabloları dahil olacak şekilde 5000 usd den başlayıp 100.000 usd ve yukarılarına doğru gitmektedir.Bu sebeple proje öncesinde ihtiyaçlar bütçe kapsamında belirlenmeli ve ürünlerin seçimi ve konumlandırılması bu konuda profesyonel seviyede bilgi ve tecrübeye sahip mühendisler ile yapılmalıldır. Aksi taktirde kurulum ve tasarım hatalarından dolayı yüksek meblalarda yatırımlar yapsanız bile istenilen verimde bir sisteme sahip olmak oldukça zordur.

Özellikle, Villa, malikâne ,konut ve Yat projelerinde en gerçekçi sesi vermeyi amaçlayan hoparlör, amfi, preamfi, pikap ve özel kablo sistemleri kullanılarak oluşturulan üst seviye ses sistemleridir. Hi Fi temel olarak insan kulağının algılayabileceği ses spektrumunun tamamını kapsayacak biçimde ve orijinal kayıttaki sinyalde bozulmalara yol açmadan yapılan ses reprodüksiyonudur.

Avelkon Teknoloji olarak Hi- Fi Ürün gruplarında Türkiye Tek Distribütörü olduğumuz Alman Markası olan ELAC AUDIO ve ve yine Türkiye tek distribütörü olduğumuz Amerikan Markası olan OSD Audio yu siz değerli müşterilerimizin hizmetine sunmaktayız. Sahip olduğumuz showroom ile ürünleri canlı olarak deneyimleyebilir ihtiyaç ve zevklerine en uygun hoparlörü test ederek sahip olabilirsiniz.

Hi- End Sistem en üst kalite, en saf ses üreten, genellikle analog müzik sistemlerine denir. Fiyatları çok yüksektir, bu tur sistemlerin üretimleri yıllarca sürer ve kimi zaman kullanılan malzemeler on yıllarca hazır olması için bekletilir. Hi- End Sistemler genelde mükemmel elektrik tesisatlarına bağlanır, birbirinden ve diğer tüm aletlerden belirli uzaklıkta bulundurulur ve kablolamalarında çok ciddi kurallar uygulanır.

Diğer hizmetlerimizi incelediniz mi?

Tüm Hizmetlerimiz