Profesyonel Video Konferans Sistemi Nedir ?

Lokal Network yada İnternet üzerinden kişi ya da gruplarla ile sanki karşınızda oturuyormuş gibi sesli ve görüntülü olarak iletişim kurmanızı aynı zamanda karşılıklı belge,fotoğraf, sunum ya da herhangi bir içerik paylaşmanızı sağlayan sistemlerdir.
Son dönemlerde bir çok çalışanın genellikle home ofis yada mobil olarak çalışıyor olduğu göz önünde bulundurularak Video Konferans Sistemleri oldukça revaçtadır.
Profesyonel Video Konferans Sistemleri ; seyahat etme zorunluluğunu ortadan kaldırıp, ofisinizden yada bulunduğunuz yerden tüm şubelerinizdeki ofis yada toplantı odalarınıza bağlanmanızı sağlayarak ileri seviyede bir iletişim kurmanıza imkan verir.

Teknik olarak altyapıda Telekonferans Sistemlerinde SIP (Sound over IP) , Video Konferans Sistemlerinde H-264 ,H-265 ve H-323 Video Codec protokolü kullanılır.

Profesyonel Video Konferans Sistemi Nerelerde Kullanılır ?

 • Birden fazla Şubesi bulunan firma ve kurumlar
 • Hastaneler ve Sağlık Kurumları
 • Üniversite Kolej ve Eğitim kurumlarında (Uzaktan ya da Online Eğitim)
 • Oteller ve turizm sektöründe
 • Belediyeler ve Devlet Kurumlarında
 • Adliye Sarayları, Mahkemeler ve Cezaevlerinde
 • Konferans Salonları, Fuar alanları ve Toplantı Salonlarında

Profesyonel Video Konferans Sistemi Faydaları Nelerdir ?

Seyahat masraflarını minimize eder, üretkenliğe pozitif yönde katkıda bulunur, Personel ve yöneticilerin motivasyonunu yükseltir, toplantılar daha verimli hale gelir, Görsel içerik paylaşımları, raporlama ve sunum desteği ile daha verimli toplantılar yapılır, daha iyi grup çalışması elde edilir, daha yüksek katılım sağlar, yorgunluğu azaltır, çalışan kişilerin güvenliğini arttırır, doğayı korur.

Profesyonel Video Konferans Sistemi Faydaları Türleri Nelerdir ?

Noktadan Noktaya ( Point to Point ) Karşılıklı Görüşme;
Bu tip video konferans görüşmelerinde arayan ve aranan olmak üzere iki taraf vardır. Bir ekranda karşı tarafın görüntüsü diğer ekranda da arayan tarafın görüntüsü gözükmektedir.Herhangi bir dökğman yada içerik paylaşımında her iki ekranda da bu içerik aynı anda izlenip sesli olarak konuşmaya devam edilebilir.Bu esnada kişilerin görüntülerin ekranın alt kısmında halen görülebilmektedir.

Çok Noktalı ( Multipoint ) Toplu Görüşme;

İki yada daha fazla toplantı salonunun yada ofisin aynı anda birbirileri ile kesintisiz olarak sesli ve görüntülü olarak görüşebilmesini sağlayan, istendiğinde belge sunum, doküman fotoğraf yada video paylaşımını destekleyen kullanım şeklidir. Katılımcıların sesleri ana cihaz üzerinden birbirilerine karışmadan mix edilerek herkes aynı anda konuşsa bile her konuşmacının sesinin anlaşılır seviyede olmasını sağlamaktadır. Çoklu görüşmelerde katılımcıların görüntülerinin ekranda nasıl görüleceği önceden ayarlanmış layoutlar ya da presetler ile belirlenebilmektedir.
Örneğin 4 ayrı ofisin bağlantı yaptığı multi point bir video konferans görüşmesinde ekranda
quad screen olarak eşit 4 parçada gösterilebileceği gibi ya da farklı bir layout ile o anda kim konuşuyor ise o kişinin görüntüsü büyük ve ortada diğer kişilerin görüntüleri altta küçük olarak sıralanmış şekilde gösterilebilmektedir.

Profesyonel Video Konferans Sistemi bileşenleri nelerdir ?

Video Konferans Sistemleri Bileşenleri

 • Genellikle 1 yada 2 adet PTZ kamera
 • Ortamın sesini alan konuşların sesini birbirine karıştırmadan ayrı ayrı iletebilen 180 derece yada 360 derece ses alabilen Boundry Mikrofonlar
 • Microsoft Teams, Zoom, Skype for Business, Cisco Webex gibi profesyonel video konferans yazılımlarının çalışacağı CODEC PC
 • Genellikle 1 yada 2 adet 65” ve üzeri boyutlarda minimum FULL HD Ekran yada Projeksiyon cihazı ve perdesi
 • Column Array Sütun Hoparlör yada açılı tavan hoparlörleri bulunmaktadır.

Kullanılacak ses ekipmanlarında Echo yu önlemek için AEC(Audio Echo Cancellation) özelliği verimli bir görüşme için zorunlu özelliklerden biridir.

Profesyonel Video Konferans Sistemi Hangi Markalar tercih edilmektedir?

Avelkon Teknoloji olarak Türkiye Distribütörü olduğumuz Crestron Marka Mercury ve Flex Serisi Video Konferans Cihazlarını kullanmaktayız.Bu cihazlar Microsoft Teams, Zoom, Skype for Business , Cisco Webex gibi bir çok yazılımla entegre olarak çalışabilmektedir.
Crestronda en çok tercih edilen video konferans Modelleri aşağıdaki gibidir.

  • Crestron Mercury – CCS-UC-1 W/PS
  • Crestron Mercury AV – CCS-UC-1-AV W/PS
  • Crestron Mercury AV Plus – CCS-UC-1-AV-PLUS
  • Crestron UC-SB1-CAM
  • Crestron UC-B140
  • Crestron UC-M150
  • Crestron UC-C160
  • Crestron UC-P100

Bunun dışında bazı projeerde Polycom, Cisco, Aver, Logitech ya da Grand Stream Markalarının ürünleri de tercih edilmektedir.

Profesyonel Video Konferans Sistemi Fiyatları Nelerdir?

Profesyonel Video Konferans Sistemlerinde kullanım ihtiyaçlarına göre marka model ve teknik özellikler değişeceği için fiyatlarda bu bağlamda değişiklik göstermektedir

Genel olarak ortalama bir video konferans cihazı tek oda için 3000 -5000 USD den başlayıp 50.000 USD lere kadar gitmektedir.

Diğer hizmetlerimizi incelediniz mi?

Tüm Hizmetlerimiz